"Tęczowa kraina" czeka na maluchy (FOTO)
LEGNICKIE POLE. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, parlamentarzyści: senatorowie Dorota Czudowska i Krzysztof Mróz i posłanka Ewa Szymańska i grono samorządowców Zagłębia Miedziowego zaszczyli swoją obecnością uroczystość otwarcia pierwszego gminnego żłobka w Legnickim Polu o wdzięcznej nazwie "Tęczowa kraina". Żłobek „Tęczowa kraina” powstał z myślą zarówno o najmłodszych mieszkańcach gminy Legnickie Pole, jak i gmin sąsiadujących. Przystosowany został do przyjęcia 110 dzieci w wieku do lat 3. Ponadto zapewnił dodatkowe miejsca pracy. Gmina Legnickie Pole na tę inwestycję otrzymała rządowe wsparcie z programu "Maluch Plus" w wysokości 2 mln 750 tysięcy złotych. - To inwestycja bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców. Nowoczesny, wspaniale wyposażony obiekt. Samorząd nie byłby w stanie sam sobie poradzić z tą inwestycją, ale tutaj z pomocą przyszedł jeden z rządowych programów: „Maluch Plus”, który jest dedykowany opiece nad dziećmi do lat 3. W ubiegłorocznej edycji to właśnie gmina Legnickie Pole otrzymała najwyższą w Polsce dotację do tego żłobka - podkreśliła Marszałek Sejmu.

W kwietniu 2020 roku budynek dawnego SKR-u( Spółdzielcze Kółko Rolnicze-przyp.red) przejął generalny wykonawca i zarazem projektant inwestycji firma RUKA Projekt z Legnicy.
Robert RUTKOWSKI, prezes zarządu RUKA Projekt. - Było dużo niespodzianek budowlanych jak to w budynkach z lat 70-ych ub. wieku kiedy budowało się w myśl zasady "co ma murarz pod ręką to wymuruje". Uporaliśmy się ze wszystkimi problemami oczywiście nie naruszając starej bryły budynku. Skupiliśmy się na najnowszych technologiach i rozwiązaniach w innych dziedzinach instalacyjnych. W zakresie kuchni, pomieszczeń dla dzieci, standardu pobytu w żłobku itp.. Oczywiście nie eksperymentowaliśmy i stosowaliśmy technologie co prawda najnowsze, ale już sprawdzone.. Np. wylaliśmy posadzki anhydrytowe, które mają zaletę iż szybko się nagrzewają. W budynku posadzki pokryte są specjalną antypoślizgowa wykładziną. Dająca nie tylko bezpieczeństwo dzieciom, ale i kumulującą dłużej ciepło. Chciałbym podkreślić iż zamawiający czyli gmina w specyfikacji zamówienia od początku wysoko zawiesiła poprzeczkę przed projektantem i wykonawcą kładąc nacisk na nowoczesne wymogi.
Zaprojektowano 7 sal dla dzieci w różnym wieku wraz z zapleczem sanitarnym, szatniami i pomieszczeniami administracyjnymi. Żłobek posiada także pełne zaplecze gastronomiczne – posiłki będą przygotowywane na miejscu. Zapewniono również możliwość rekreacji na świeżym powietrzu: sale na parterze mają bezpośrednie wyjście na tarasy, ponadto budynek byłego warsztatu zaadaptowano na zadaszony plac zabaw. Wokół żłobka posadzono kilkanaście drzew.
Licznie przybyli goście rzecz jasna zwiedzili cały obiekt i słowom zachwytu nie było końca. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarł..."magiczny dywan". Nie mniejsze wrażenie wywarła kuchnia w żłobku, a właściwie umiejętności kucharek, które przygotowały poczęstunek na najwyższym światowym poziomie i jak zapewniały tak samo - z tym, ze zdrowiem - odżywiane będą maluchy uczęszczające do żłobka... To jedna z nielicznych placówek w regionie, które zamiast cateringu będzie dysponować własną , znakomicie wyposażoną kuchnią.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/12-02-21-otwrcie-zlobka-w-legnickim-polu-fot-ewajak{/gallery}