Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W Powiecie Legnickim od 5 lat w najlepsze współpracuje PiS i PSL. I nikomu to nie przeszkadza

POWIAT LEGNICKI. Na szczytach władzy centralnej trwa dogadywanie się w sprawie misji tworzenia nowego rządu. Jednym z elementów politycznej układanki jest forsowanie tezy powracającej niczym bumerang, że Prawo i Sprawiedliwość przeciągnie na swoją stronę Polskie Stronnictwo Ludowe, które w Sejmie znalazło się w ramach koalicji z Ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni... - Wykluczam koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, bo szliśmy do wyborów z hasłem: albo Trzecia Droga albo trzecia kadencja PiS - grzmi w mediach szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodając, że nie miałby nic przeciwko temu, aby PSL i Polska 2050 tworzyły w Sejmie jeden klub.

Tymczasem od 5 lat w Powiecie Legnickim rządzi( niektórzy dodają, że kwitnie) koalicja PiS-u i PSL. I jak wszyscy zgodnie twierdzą mijająca kadencja powiatowego samorządu to najlepszy czas w gospodarczym, inwestycyjnym rozwoju powiatu legnickiego w jego 25-letniej historii.

W Powiecie Legnickim od 5 lat w najlepsze współpracuje PiS i PSL. I nikomu to nie przeszkadza

W 2018 roku w Powiecie Legnickim do wyborów szło 5 komitetów wyborczych. Wygrał KWW Prawa i Sprawiedliwość uzyskując poparcie 5832 wyborców. Na drugim miejscu znalazło się polskie Stronnictwo Ludowego- 4922 głosów, a najniższe miejsce na podium zajął KWW Razem dla Powiatu Legnickiego- 4862 głosów. 

Podział mandatów wyglądał następująco:

PiS - Paweł Grabek, Grzegorz Gapski, Łukasz Skoczek, Artur Smęt, Anna Rozmus, Artur Mackiewicz
PSL - Andrzej Tracz, Krzysztof Sowiński, Anna Graf, Janina Mazur, Jan Łukasz
RdPL - Dariusz Wołoszyn, Jolanta Bekaluk-Pyrz, Dorota Gacia, Andrzej Rokitnicki
PdSL - Beata Castaneda-Trujillo, Aleksander Kostuń

Piąty KKW - Koalicja Obywatelska mimo mocnego składu wystawionego w wyborach uzyskał poparcie zaledwie 2602 wyborców i żaden przedstawiciel KO nie znalazł się w Radzie Powiatu Legnickiego....

Tzw. polityczno-samorządowe układanie władzy w powiecie legnickim poszło wyjątkowo szybko i sprawnie. Na sesji 20 listopada 2018 roku  Janina Mazur ( siostra posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Tadeusza SAMBORSKIEGO) zgłosiła kandydaturę Aleksandra Kostunia, a Dariusz Wołoszyn Andrzeja Rokitnickiego. Oddano 16 głosów ważnych i stosunkiem 11:5 wygrał Aleksander Kostuń. Wiceprzewodniczącymi zostali Anna Graf (12 za, 4 przeciw, 1 głos wstrzymał się) oraz Paweł Grabek (12 głosów za i 5 przeciw).

Następnym punktem sesji był wybór starosty powiatu legnickiego. Jedynym kandydatem był Adam Babuśka zgłoszony przez Pawła Grabka. Ówczesny wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymał 12 głosów "za" przy 5 przeciw. Adam Babuśka na wicestarostą zgłosił kandydaturę Janiny Mazur. Była starościna uzyskała 12 głosów za, 3 przeciw i 2 wstrzymujące. Członkami zarząd zostali Anna Rozmus, Grzegorz Gapski, Krzysztof Sowiński.

Nie brakowało głosów, że ta nieco "egzotyczna" koalicja nie przetrwa próby czasu. Przetrwała ! Bardzo szybko starostowie Powiatu Legnickiego znaleźli wspólny język z gospodarzami miast i gmin Powiatu Legnickiego. Szybko nakreślono kierunki rozwoju powiatu. Efekt ?

- Przede wszystkim zaczęliśmy jako Powiat Legnicki, jako nie skłócona jednostka samorządu terytorialnego pozyskiwać środki zewnętrzne, przede wszystkim rządowe - mówi Adam BABUŚKA, Starosta Powiatu Legnickiego. - I zaczęło się to co akcentuję przy finalizacji każdej powiatowej inwestycji- zaczął się inwestycyjny boom drogowy. Z faktami się nie dyskutuje a my wyremontowaliśmy  przez ostatnie 3 lata tyle kilometrów dróg powiatowych ile nie zrobiono od zakończenia II wojny światowej. Większość tych inwestycji robiliśmy w partnerstwie z władzami samorządowymi poszczególnych gmin. Okazało się, że wspólny cel i dążenie do osiągnięcia celu sprawiło, że bez względu na upodobania polityczne, w Powiecie Legnickim zgodnie zaczęliśmy grać jednej drużynie. Nie starając się nic nikomu narzucać, za kogoś decydować itp. Czy to się komuś na szczytach władzy podoba czy nie ale takie są realia Polski samorządowej. Wnioski ? Nie każdy wyciągnie sam...

Powiązane wpisy