Ptasia grypa rozszerza zasięg - Prochowice, Kunice
PROCHOWICE/KUNICE. Na terenie powiatu legnickiego został stwierdzony drugi i trzeci przypadek wystąpienia wirusa H5N8 (grypa ptaków). Pisaliśmy o akcji straży pożarnej zbierającej nad Młynówką w Prochowicach martwe dzikie kaczki. Badania próbek pobranych z padniętego ptactwa w instytucie w Puławach nie pozostawiły wątpliwości - powodem śmierci kaczek w centrum Prochowic była ptasia grypa. Kolejne przypadki ptasiej grypy stwierdzono w Kunicach.
Próby były pobrane od martwej kaczki wyłowionej w parku miejskim w Prochowicach przy moście przy ul. Kochanowskiego 30 stycznia 2017 r. z rzeki Młynówki oraz od martwego łabędzia z grupy trzech łabędzi wyłowionych ze stawu zlokalizowanego na terenie żwirowni w Kunicach - czytamy w specjalnym komunikacie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Legnicy.
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. Cechuje się natomiast dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu. Dlatego zaleca się:
• ograniczenie ruchu a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w okolicach Goliszowa,
• a w celu ograniczenia powstawania skupisk ptactwa, wstrzymanie się z dokarmianiem dzikiego ptactwa wodnego, na terenie całego powiatu legnickiego, za wyjątkiem kontrolowanego dokarmiania prowadzonego przez zarządców obiektów wodnych połączonego z codziennym sprawdzeniem stanu zwierząt.
Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania zapisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi:
• trzymanie ptaków w zamknięciu,
• rejestrację swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy.
Dotyczy to także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.
Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk padłych kaczek, łysek, siewek, perkozów, mew) należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy - telefon 76 855 05 41