Jadą wozy elektryczne… Potrzebny przewoźnik
ZŁOTORYJA. Złotoryjski magistrat szuka przedsiębiorstwa, które zajmie się obsługą komunikacji miejskiej w Złotoryi na bazie dwóch autobusów elektrycznych zakupionych w Solarisie. Kto może stanąć do przetargu na świadczenie usług przewozowych? Kiedy możemy spodziewać się rozstrzygnięć?
Do przetargu może stanąć firma, która posiada aktualne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie krajowego przewozu osób, a także tzw. zdolność techniczną lub zawodową. Co to oznacza? Przedsiębiorca musi wykazać, że w okresie ostatnich trzech lat wykonał co najmniej jedną usługę przewozu o charakterze użyteczności publicznej obejmującą nie mniej niż 50 tys. wozokilometrów. Powinien też dysponować co najmniej jednym autobusem rezerwowym – nie starszym niż 10 lat, z klimatyzacją, minimum 25 miejscami siedzącymi i 30 stojącymi. Nie musi to być elektrobus – wystarczy taki z silnikiem diesla. Jest jeszcze trzeci warunek: wykonawca musi zapewnić co najmniej trzech kierowców z prawem jazdy kat. D, którzy będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia.
Urząd Miejski w Złotoryi czeka na oferty do 27 stycznia. Wybierze tę najtańszą. Umowa zostanie zawarta na razie na okres do 15 listopada tego roku. Ratusz szacuje, że autobusy komunikacji miejskiej przejadą w tym czasie 69,5 tys. km.
Przypomnijmy, że wykonawca usługi będzie ją realizował przy pomocy dwóch autobusów elektrycznych, które miasto kupiło u doświadczonego polskiego producenta pojazdów dla komunikacji miejskiej . Elektrobusy są gotowe od kilku tygodni i czekają na odbiór w zakładzie Solarisa w podpoznańskim Bolechowie. Kosztowały 5,5 mln zł, z czego 4,2 mln pokryło dofinansowanie z programu Zielony Transport Publiczny.
Elektrobusy będą obsługiwały dwie linie komunikacyjne: jedną obejmującą całe miasto i jeżdżącą przez okrągły tydzień, a drugą funkcjonującą tylko w dni powszednie i skoncentrowaną na dowozie uczniów do szkół i pracowników do zakładów w strefie ekonomicznej.
Komunikacja miejska będzie dla pasażerów bezpłatna. Autobusy będą się zatrzymywały na 27 przystankach umiejscowionych na terenie całej Złotoryi. Na grudniowej sesji rada miejska zaktualizowała ich listę, wprowadzając do wykazu nowe lokalizacje, m.in. na starówce, którą będzie przecinała linia nr 1. Część z przystanków wymaga jeszcze oznakowania. Większość będzie wyposażona w wiaty przystankowe.
Gotowy jest też rozkład jazdy dwóch linii autobusowych. Zawiera korekty, m.in. dotyczące godzin odjazdu elektrobusów, które magistrat wprowadził po listopadowych konsultacjach z mieszkańcami.