Kosztowna zabawka szefów komunalnej spółki...
ZŁOTORYJA. Dzisiaj złotoryjscy radni pochylą się i pewnie uchwalą budżet na 2017 rok. Pewnie przyjmą także za dobrą monetę projekt uchwały o przekształceniach w Rejonowym Przedsiębiorstwie Komunalnym spółka z o.o, z którego zostanie wyodrębniona RPK-bis czyli RPK Partner. Wracamy więc do tematu , który w dużym stopniu obrazuje "gospodarność" kierownictwa tej komunalnej spółki. Kierownictwa, które zdecydowało się... kupić browar by napić się piwa... Chodzi o "słynny" samochodowy podnośnik koszowy. Twierdze i mam ku temu dowody iz był to przejaw wielkiej niegospodarności władz spółki i pośrednio władz miasta.
Teraz już po pełnym roku od tego zakupu mogę z całą pewnością stwierdzić, że tak było. Ostatni zakup dokonany przez RPK w postaci samochodowego podnośnika koszowego Marki IVECO za kwotę 418200 zł/brutto był totalną głupotą i przejawem gigantycznej niegospodarności spowodowanej zupełną nie znajomością tego rynku usług.
Oczywiście nie było by nic w tym zakupie nadzwyczajnego, gdyby nie dwie podstawowe rzeczy: cena i zasadność wydania prawie pół miliona złotych publicznych pieniędzy na taki specjalistyczny sprzęt, który w realiach tego miasta i tej spółki jest zupełnie ekonomicznie nie opłacalny.
Należy zadać sobie kolejne pytanie czy zakup ten był tylko zwykłą głupotą zarządu spółki czy może czymś więcej, bo nie dość, że są to pieniądze publiczne, to jeszcze zgodnie z aktualna doktryną naszych urzędów skarbowych, jeżeli panowie Prezesi nie będą potrafili w trakcie kontroli udowodnić, że ten zakup przynosi firmie korzyść finansową , mogą się narazić na zarzut tzw. optymalizacji podatkowej, a to już teraz jest przestępstwem, a nie wykroczeniem.
Policzmy 340 tys./netto kosztuje ten zestaw. Zakładając, że zakup powinien przynieść dochód tak, jak usiłuje to nam wmówić zarząd spółki, po jakim czasie to się stanie?
Żeby to policzyć musimy mieć następujące dane:
- średnia cena wynajęcia takiego zestawu z rynku warszawskiego, czyli raczej tego najdroższego wynosi 70 zł/h netto wraz z operatorem, RPK żeby uzyskać zwrot wydanej kwoty musi wynajmować zestaw przez 4857 godz.
A teraz rzecz najważniejsza .Żeby mi nikt nie zarzucił populizmu wystosowałem zapytanie do RPK i to co od nich otrzymałem w odpowiedzi jest porażające. Żeby nie być gołosłownym przytoczę tylko te najważniejsze dane.
I tak:
- od dnia zakupu do dnia 13 grudnia 2016 roku podnośnik przepracował „astronomiczną „ liczbę 615 Mth co daje średnio ok. 1,5 Mth dziennie
- wszystkie koszty z tym związane oprócz kosztów wynagrodzeń , których to danych nie otrzymałem wynoszą:
1. ubezpieczenie- 4138,0 zł
2. konserwacja – 900 zł
3.zakup paliwa – 2245,00 zł
4. pozostałe opłaty – 1850,00 zł
5. koszty pracownika (mój szacunek) 12 miesięcy x ok. 4,000 zł/miesięcznie- 48000,00 zł.
Razem koszty -57133,00 zł
Teraz wystarczy tylko wykonać proste działanie 57133,00 zł : 615 Mth = 92,00 zł/Mth, żeby się przekonać jaką gigantyczną niegospodarnością był zakup tej „zabawki” ... A na deser wisienka na torcie. RPK odpowiedziało mi, że podnośnik pracuje bardzo rzadko na zlecenia zewnętrzne i ewidencja takiej pracy nie jest prowadzona.
Taka odpowiedź jest sprzeczna z tymi zapewnieniami Prezesów spółki , którzy zarzucali mi populizm w moich artykułach na ten temat . Twierdzili , że głównym powodem takiego zakupu jest właśnie zarobek „na wynajmie”
Przyjmując te dane jako wiarygodne okazuje się, że zakupiony przez RPK zestaw zacznie na siebie zarabiać dopiero po ok. 15 latach, a wliczając do tego koszty zakupu może się okazać, że domniemanego zarobku RPK nigdy nie zobaczy w swojej kasie.
Ocenę czy moje twierdzenie, że zakup tej „zabawki” był gigantyczną niegospodarnością jest zasadne pozostawiam przede wszystkim Burmistrzowi i wszystkim mieszkańcom Złotoryi, którzy się złożyli na ten zakup.
Także przy okazji uchwalania budżetu gminy miejskiej Złotoryja na 2017 rok i przyjęciu uchwały o tworzeniu RPK -bis.