Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wigilia w Rynku

ZŁOTORYJA. W sobotę złotoryjanie i ich świąteczni goście tradycyjnie spotkają się na starówce na wspólnym kolędowaniu, które w powojennej historii miasta odbędzie się po raz 21. W tym roku Wigilia w Rynku będzie miała nieco inny przebieg niż zazwyczaj. Trwają ostatnie przygotowania logistyczne do uroczystości.

Wigilia w Rynku

Wigilia na złotoryjskiej starówce to tradycja sięgająca 1553 roku. Miasto nawiedziła wtedy zaraza, a życie straciło blisko 2,5 tysiąca mieszkańców. Wg podań, przeżyć miało jedynie 7 osób, w tym burmistrz, który w noc wigilijną wyszedł na skwer wraz z sześcioma ocalałymi mężczyznami i wspólnie zaczęli śpiewać pieśni bożonarodzeniowe. Takie spotkania odbywały się w Złotoryi do 1944 roku. Powrócono do nich w 1995 roku i od tego czasu złotoryjanie kultywują tę piękną, choć przypominającą straszne wydarzenia tradycję.

Wigilia w Rynku złotoryjanom kojarzy się przede wszystkim z kolędami śpiewanymi ze sceny. W tym roku uroczystość będzie jednak przebiegała w formie inscenizacji odegranej przez aktorów oraz muzyków zawodowych, jak i amatorów. – Inscenizacja, która będzie rozgrywała się na scenie, podzielona zostanie na 3 części, po 15 minut każda. Z formy koncertowej przeszliśmy na prezentację teatralną. Sama treść przedstawienia będzie jednak niespodzianką – mówi Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, który organizuje Wigilię w Rynku.

Pomimo nowości w programie, nie zabraknie stałych elementów Wigilii, takich jak dzielenie się przez mieszkańców opłatkiem, składanie życzeń czy śpiewanie kolęd. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i ich gości na Wigilię, która rozpocznie się w sobotę o godz. 22:45 w złotoryjskim Rynku – zachęca Zbigniew Gruszczyński.

Powiązane wpisy