Radni dadzą szkołę i szpital pod zastaw
ZŁOTORYJA. Na czwartkowej sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego ma zostać poddany pod głosowanie „projekt uchwały w sprawie ustanowienia hipotek na nieruchomościach gruntowych zabudowanych stanowiących mienie powiatu złotoryjskiego”. W przeciwieństwie do pozostałych projektów, nie został on do tej pory opublikowany. Co może kryć? Potencjalna odpowiedź może niejedną osobę zszokować. Jednak dla osób, które śledzą sytuację finansową powiatu i szpitala od lat, nie powinna być większym zaskoczeniem.
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że szpital chce uruchomić linię kredytową na 15 mln złotych. Uzyskane środki mają zostać przeznaczone na „spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek oraz zobowiązań wymagalnych wobec dostawców towarów i usług”.
W tym celu prowadzone jest „rozeznanie rynku odnośnie zaciągnięcia limitu kredytowego lub pożyczkowego na kwotę 15 mln złotych”. Wymienionym zabezpieczeniem umowy ma być ustanowienie hipoteki. Jeden z oferentów zadał pytanie, a właściwie… sformułował prośbę o interesujące go informacje: „Prosimy o następujące informacje na temat nieruchomości, na której ma zostać ustanowiona hipoteka na zabezpieczenie transakcji”.
W odpowiedzi jako numer księgi wieczystej podaje się LE1Z/00026689/8 oraz LE1Z/00026694/6, a w charakterze nieruchomości czytamy „Szpital, Szkoła”.
Pierwszą z nieruchomości, która może zostać zastawiona, jest budynek szpitala przy ul. Hożej 11 wraz z przyległą działką oraz działką w Jerzmanicach-Zdrój. Szacowana wartość nieruchomości, według niedawnych dokumentów przetargowych, wynosiła 13,5 mln złotych. Radni w marcu 2016 roku wyrazili już zgodę na zastawienie tego obiektu.
Drugi z numerów KW wymienionych w odpowiedzi wskazuje na 3,2-hektarową działkę zabudowaną budynkiem przy ul. Kolejowej 4. Chodzi o nieruchomość, w której obecnie mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących w Złotoryi oraz niektóre powiatowe jednostki. Według sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 rok nieruchomość ta wyceniana była na ok. 10,5 mln złotych.
Budynek był już w przeszłości zastawiany. W treści księgi wieczystej możemy znaleźć informacje o zezwoleniu na wykreślenie hipoteki w grudniu 2013 roku. Hipoteka była na rzecz wrocławskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotyczyła kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny ponad dekadę temu.
Sytuacja finansowa powiatu jest fatalna. Łączne zadłużenie powiatu i szpitala to ok. 42 miliony złotych. Zastawianie nieruchomości może być niezbędne do uzyskania kredytu lub pożyczki. Powiat próbował nie tak dawno sprzedać (bezskutecznie) budynek przy pl. Orląt Lwowskich 1 za blisko milion złotych. W połowie grudnia Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu wezwała jednostkę samorządu terytorialnego do opracowania w terminie 45 dni programu naprawczego. Jego przyjęcie mogłoby ułatwić uzyskanie 3% pożyczki ze Skarbu Państwa. Podobne wsparcie uzyskała niedawno gmina Rewal. Zadłużenie tej nadmorskiej gminy sięga ok. 150 mln złotych. Ze Skarbu Państwa włodarze pozyskali 100 mln złotych.