Pracujesz jako prawnik? Działalność gospodarcza to lepsze rozwiązanie
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce jest dosyć trudne, ale nie niemożliwe. Jeżeli masz dobry fach w ręku i umiesz pracować z ludźmi, możesz osiągnąć sukces. Jako prawnik możesz pracować dla kancelarii czy korporacji i cieszyć się z comiesięcznego przychodu albo założyć własną firmę, co może okazać się niejednokrotnie o wiele bardziej opłacalne niż praca dla kogoś. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Podpowiadamy od A do Z jak założyć firmę prawniczą.
Prawnik – działalność gospodarcza do rejestracji: jakie wymagania należy spełnić?
Działalność prawnicza jest bardzo specyficzna, dlatego też zanim zaczniesz życie jako przedsiębiorca, musisz koniecznie spełnić kilka ważnych warunków. Aby założyć prawniczą firmę musisz:
• korzystać z pełni praw publicznych
• mieć pełną zdolność do czynności prawnych
• ukończyć wyższe studia prawnicze w Polsce lub za granicą, ale uwaga: w tym wypadku uczelnia danego kraju musi być uznana przez ustawodawstwo polskie
• ukończyć wybraną aplikację prawniczą (np. radcowską, adwokacką) oraz pozytywnie zdać egzamin zawodowy
• znajdować się na liście danego zawodu prawniczego (np. lista adwokatów, radców prawnych)
W samym procesie rejestracji firmy prawniczej pomogą Ci specjaliści, których znajdziesz pod linkiem: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.
Siedziba kancelarii prawnej: to musisz wiedzieć
Polskie prawo ma również określone wymagania odnośnie siedziby kancelarii prawnej. Musi ona przede wszystkim:
• znajdować się w reprezentatywnym miejscu
• dawać pełną możliwość dochowania tajemnicy zawodowej
• zostać odpowiednio oznaczona w taki sposób, aby nikt nie miał wątpliwości, że usługi są świadczone przez prawnika
Gdzie będzie siedziba Twojej firmy? O tym musisz pomyśleć jako prawnik. Działalność gospodarcza powinna być założona dopiero po znalezieniu miejsca na jej siedzibę.
Forma działalności gospodarczej prawnika: sprawdzamy różne opcje
Prawo dokładnie wskazuje jakie formy prawne może przyjąć działalność. I tak art. 4a ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. dokładnie precyzuje, że prawnik może pełnić swoje zawodowe obowiązki w spółkach:
• cywilnych lub jawnych, w których wspólnikami będą inni prawnicy – np. adwokaci, radcy prawni, dorady podatkowi itd.;
• partnerskich, w której partnerami będą tak ww. osoby
• komandytowych lub komandytowo-akcyjnych, gdzie komplementariusze to również ww. osoby.
Jaki z tego wniosek? Aby założyć działalność gospodarczą warto obracać się w środowisku prawniczym, aby móc wspólnie założyć firmę.
Obowiązki przedsiębiorcy – prawnika
Będziesz prowadzić działalność gospodarczą w swojej kancelarii albo w ramach spółki cywilnej? W takim wypadku musisz zgłosić to do CEIDG na odpowiednim wzniosku. Chcesz założyć spółkę prawa handlowego? Spółka jawna, partnerska, komandytowa czy komandytowo-akcyjna) wymagają od Ciebie, abyś dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W kolejnym kroku musisz wybrać odpowiedni kod PKD. Jeżeli zakładasz firmę jako prawnik, to działalność gospodarcza będzie musiała być oznaczona PKD 69. 10. Pamiętaj, że jeżeli zamierzasz świadczyć swoje usługi na rzecz osób fizycznych, to koniecznie musisz sprzedawać z wykorzystaniem kasy fiskalnej. Numery takie jak NIP oraz REGON otrzymasz podczas składania wniosku Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, więc nie musisz się o nie troszczyć.
Księgowość i podatki dla prawnika? Wiele zależy od formy działalności
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem własnej działalności, koniecznie wejdź pod link: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow. Znajdziesz tam dedykowaną prawnikom pomoc w prowadzeniu księgowości. Musisz pamiętać, że w zależności od Twojej sytuacji będziesz opodatkowany/-a poprzez:
• skalę podatkową (17% albo 32%) – będzie to doskonałe wyjście, o ile Twoje dochody nie będą większe niż 85 528 zł rocznie, ponieważ wówczas zapłacisz jedynie 17%. Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy przekroczysz ww. limit i dosięgnie Cię stawka 32%.
• podatkiem liniowym (19%) – niestety decydując się na taką opcję tracisz automatycznie możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ze wspólnego opodatkowania z mężem/żoną.
• ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (17% albo 15%) – taka opcja jest możliwa, o ile Twoje przychody z tytułu prowadzonej działalności prawniczej nie były większe niż równowartość 2 000 000 euro.
Prawnik kontra podatek VAT – działalność gospodarcza w praktyce
Usługi prawne są opodatkowane podatkiem VAT 19%, co oznacza dla Ciebie konieczność składania tzw. VAT-R. Jeżeli jako przedsiębiorca będziesz posiadać status czynnego podatnika VAT, wówczas oprócz KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów), będziesz zobligowany/-a również do prowadzenia również specjalnej ewidencji sprzedaży i zakupów VAT. Musi ona dokładnie precyzować takie kwestie jak:
• podstawa opodatkowania podatkiem VAT
• przedmiot opodatkowania
• dokładna wysokość podatku
• korekty
• wartość podatku, jaki ma trafić na rachunek bankowy do Urzędu Skarbowego
• wartość podatku, jaki podlega zwrotowi do podatnika
• szczegółowe dane, które dają możliwość identyfikację konkretnych transakcji
W temacie podatku VAT warto poznać również niektóre dokumenty, tj:
• deklarację VAT-7 – składasz ją rozliczając miesięcznie podatek VAT;
• deklarację VAT-7K – dotyczy Cię w przypadku rozliczeń kwartalnych
• Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT- to nic innego jak tylko zbiór informacji dotyczących wszystkich faktur, jakie zostały wystawione w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Biuro księgowe dla prawnika: praktyczna pomoc w kwestiach rachunkowych i podatkowych
Jeżeli jesteś prawnikiem, nie musisz znać wszystkich przepisów związanych z rachunkowością i wiedzieć jak zaksięgować fakturę. W tym pomoże Ci profesjonalne biuro rachunkowe, którego pracownicy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Księgowi pomogą Ci w kwestiach formalnych i podatkowych, a Ty możesz zająć się zdobywaniem rynku. W tym celu koniecznie wejdź pod link: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online.