Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Partyjni liderzy na Dolnym Śląsku porozmawiają o alkoholu na amatorskich rozgrywkach

DOLNY ŚLĄSK.  To będzie niezwykle ważny dzień dla piłkarskiego środowiska w Polsce. Już 29 września o godzinie 19:00 w Hotelu Trzebnica odbędzie się debata polityków dotycząca propozycji zmian w polskim prawie mających na celu umożliwienie sprzedaży piwa przez kluby sportowe w trakcie trwania amatorskich rozgrywek. – Cieszę się, że wszystkie ugrupowania podeszły bardzo poważnie do naszej inicjatywy. Pięciu z sześciu przedstawicieli to jedynki na swoich listach w najbliższych wyborach a to oznacza, że na sali będziemy mieli osoby, które w kolejnej kadencji będą miały realny wpływ na kształtowanie rzeczywistości – mówi Andrzej PADEWSKI, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Partyjni liderzy na Dolnym Śląsku porozmawiają o alkoholu na amatorskich rozgrywkach

To właśnie w piłkarskich strukturach na Dolnym Śląsku pojawił się pomysł, by zmienić obowiązujące przepisy w tej kwestii. Z resztą Dolnośląski Związek Piłki Nożnej nie po raz pierwszy jest inicjatorem zmian. Wcześniej, po kilkunastu latach starań i prób, Związek doprowadził do rewolucji dotyczącej badań lekarskich. W 2021 roku rozporządzeniem Ministra Zdrowia w życie weszła ustawa w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresie i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń. Dzięki temu rozszerzone zostały możliwości lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich dla dzieci i młodzieży oraz zawodników w przedziale 21-23 lat.

Teraz prezes Andrzej Padewski chcę doprowadzić do kolejnych zmian w przepisach, które miałyby umożliwić okazjonalną sprzedaż klubom piłkarskim podczas wydarzeń, które organizują. Całość dochodu z takiej sprzedaży trafiałoby na konta klubów i miały być wydatkowane na cele statutowe. Sprawa zatacza szerokie kręgi, ponieważ w Polsce istnieje około siedmiu tysięcy klubów piłkarskich, co przekłada się na blisko pół miliona zawodników uprawiających ten sport. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez Kantar Media na zlecenie UEFA, futbol jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w naszym kraju.

W 2019 roku zainteresowanie tym sportem zadeklarowało 70% społeczeństwa.

– Prawda jest taka, że obecnie na tych meczach i tak pije się alkohol. Dzieje się to jednak w sposób przez nikogo niekontrolowany, ponieważ kibice sami przynoszą to piwo na mecze. Przykład naszych sąsiadów z Czech czy Niemiec pokazuje, że można to zrobić. Tam jest to normalność, a u nas wciąż obowiązują przestarzałe przepisy, o których wcześniej nikt nie chciał nawet rozmawiać. Wierzę, że ta debata będzie krokiem do przodu w kierunku ucywilizowania tych zapisów – podkreśla Andrzej Padewski. Dodając przy tym, że obecnie kluby zamiast zarabiać na sprzedaży to ponoszą koszty związane ze sprzątaniem obiektu po takich wydarzeniach.

W debacie, która odbędzie się 29 września w Hotelu Trzebnica pojawi się aż pięciu liderów list w wyborach parlamentarnych. Krzysztof Maj (Bezpartyjni Samorządowcy), Krzysztof Tuduj (Konfederacja) oraz Tomasz Zimoch (Trzecia Droga) otwierają je we Wrocławiu, Arkadiusz Sikora (Lewica) w okręgu legnicko-jeleniogórskim a Marcin Gwóźdź (Prawo i Sprawiedliwość) w wałbrzyskim. Wyjątkiem w tym zestawieniu pozostaje Wojciech Bochnak, który do niedawna był wiceprezesem Śląska Wrocław a do Sejmu startuje z numeru 10 na wrocławskiej liście Koalicji Obywatelskiej.

Debatę poprowadzi prawnik Maciej Żyłka z Kancelarii DAUERMAN, na co dzień także ekspert z zakresu prawa sportowego i redaktor naczelny portalu prawosportowe.pl.