Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pamiętają o ofiarach ludobójstwa (FOTO)

LEGNICA. Stowarzyszenie Krajobrazy już po raz 19. zorganizowało uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Obchody w czasie których odbyła się msza święta, złożenie kwiatów pod tablicą oraz seminarium miały miejsce w kościele pw. św. Jana.

Pamiętają o ofiarach ludobójstwa (FOTO)

Do dziś ludobójstwo do którego doszło na Wołyniu jest nie zabliźnioną raną w stosunkach polsko-ukraińskich. Wówczas, w latach 1943-1945, jak się szacuje, zginęło ponad 100 tysięcy Polaków. Zostali zabici przez ukraińskich nacjonalistów.

11 lipca 1943 roku doszło do tzw. krwawej niedzieli, będącego punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

- Żeby pojednanie było możliwe należy spełnić dwa warunki. Pierwszy to pochowanie ofiar, 100 tysięcy Polaków. Drugi warunek to uznanie, że doszło do ludobójstwa - mówił w czasie mszy św. ks. Marek Kluwak.

- Wszyscy ci, którzy nawołują nas do przemilczenia, zamiatania pod dywan, czynią złą robotę, dlatego że ofiary domagają się prawdy, zasługują na prawdę. Warto tę tradycyję podtrzymywać i czcić ofiary - mówi Tadeusz Samborski, prezes stowarzyszenia Krajobrazy.