Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Collegium Witelona docenione za pomoc Ukrainie

LEGNICA. Drohobycka Rejonowa Wojskowa Administracja oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu - wspólnie uhonorowali wysokimi odznaczeniami przedstawicieli Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, dziękując w ten sposób za wsparcie, które Witelonka niesie Ukrainie w czasie wojny. Jerzy Stefaniak, zastępca Kanclerza Collegium Witelona Uczelnia Państwowa i dr Beata Skwarek, koordynująca pomoc Uczelni dla Ukrainy - osobiście odebrali wyróżnienia podczas wizyty w Drohobyczu. M.in. za pomoc wojennym uchodźcom oraz za inne formy wieloletniej współpracy między Legnicą i Drohobyczem, przedstawiciele Collegium Witelona otrzymali odznaki Drohobyckiej Rejonowej Wojskowej Administracji oraz medale przyznane przez Radę Naukową Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu. Wyróżnienia wręczali przedstawicielom Collegium Witelona: prof. Valentyna Bodak, JM Rektor Państwowego Uniwersytetu a im. Iwana Franki w Drohobyczu, Stepan Kulyniak, kierownik Wojskowej Administracji w Ukrainie oraz dr Bohdan Lazorak, Dyrektor Muzeum im. Iwana Franki w Nagujewiczach.

Collegium Witelona docenione za pomoc Ukrainie

- Jesteśmy naprawdę dumni z przyznanych nam przez stronę ukraińską wyróżnień. Są dla nas ważne. Kiedy rozpoczęła się inwazja rosyjskiego najeźdźcy na Ukrainę za oczywiste uznaliśmy, że nasza Uczelnia powinna pomóc Drohobyczowi, z którym współpracuje od ponad 20 lat. Nie myśleliśmy wtedy o żadnych splendorach i medalach, tylko zaczęliśmy działać, aby wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie - mówią Jerzy Stefaniak i dr Beata Skwarek, przedstawiciele Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, od początku wojny w Ukrainie zaangażowani w pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Działania Uczelni na rzecz Ukrainy były (i wciąż są) bardzo intensywne: przy wsparciu mieszkańców Legnicy i regionu, Collegium Witelona zbierało i nadal gromadzi dary, które są regularnie dostarczane na polsko - ukraińską granicę i przekazywane dla Drohobycza. Takich transportów odbyło się już kilkanaście. Wprawdzie ten rejon Ukrainy, w którym leży Drohobycz, nie jest bezpośrednio objęty działaniami wojennymi, ale to właśnie z tego powodu szukają w Drohobyczu w miarę spokojnego dachu nad głową ukraińscy uchodźcy, uciekający z rejonów objętych największą agresją Rosjan. W akademikach i obiektach należących do Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, schronienie znalazło tysiące wojennych uchodźców. Pozbawieni domów, możliwości normalnego życia i pracy ludzie, potrzebowali dotychczas jedzenia, chemii gospodarczej, naczyń, ubrań itp. Obecnie priorytety nieco się zmieniły - teraz potrzebne jest umeblowanie remontowanych akademików czy generator prądotwórczy, z uwagi na przerwy w dostawach energii elektrycznej w Ukrainie. Collegium Witelona dba o zaspokojenie potrzeb sąsiadów z Ukrainy, na bieżąco przekazując im potrzebne dary. 

- Będziemy pomagać przyjaciołom z Ukrainy tak długo, jak długo będą tego potrzebować - zapewnia Jerzy Stefaniak, zastępca Kanclerza Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Podczas wizyty przedstawicieli Collegium Witelona w Ukrainie, otwarta została też w Drohobyczu Sala Aktywności Twórczej i Ruchowej, przeznaczona dla dzieci, młodzieży i seniorów, zagrożonych wykluczeniem. W otwarciu Sali uczestniczyła m.in. dr Monika Wierzbicka, prof. CWUP, Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. - Sala Aktywności Twórczej i Ruchowej powstała dzięki projektowi „Mamy tę moc - niestrudzeni i skuteczni w pomaganiu”, realizowanemu wspólnie przez stronę ukraińską oraz współdziałające z Witelonką Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”. Cieszymy się, że możemy współpracować z Ukrainą i wspierać ten kraj także w taki sposób. Zamierzamy tę współpracę kontynuować, ponieważ potrzeby naszych przyjaciół z Ukrainy są ogromne - mówi dr Monika Wierzbicka.

Projekt realizowany w ramach programu „Wspieramy Ukrainę”, finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i stronę udzielającą dofinansowania: Fundację Edukacja dla Demokracji, ukierunkowany jest na organizację i poprawę warunków spędzania czasu wolnego, aktywności fizycznej i rozwoju uzdolnień, w odniesieniu do narażonych na społeczne wykluczenie grup: dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz osób starszych, mieszkających w Ukrainie w jednym z akademików.