Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Na Poznańskiej walczą z legionellą

LEGNICA. Zakaz kąpieli pod własnym prysznicem. Od kilku dni mieszkańcy budynku przy ul.Poznańskiej 35 w Legnicy nie mogą w ten sposób zażywać kąpieli, bo sanepid podczas rutynowej kontroli stwierdził przekroczone wartości bakterii legionella w tamtejszej instalacji ciepłej wody.

Na Poznańskiej walczą z legionellą

Bakterię wykryto w próbkach wody w jednym z pryszniców w tym budynku.

- Tam, przy ul. Poznańskiej wydaliśmy decyzję o zakazie korzystania z pryszniców i podjęciu przez zarządcę działań naprawczych, polegających na podwyższeniu temperatury użytkowej wody ciepłej, ewentualnie nawet przegrzanie tej wody i zastosowanie większej ilości chloru do jej dezynfekcji. Potem musi zostać zlecone kolejne badanie. Jeżeli próbki wyjdą dobre- zakaz zostanie zniesiony - mówi Jacek Watral, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legnicy.

Zdaniem szefa sanepidu legionella w budynku mieszkalnym przy ul. Poznańskiej pojawiła się poniekąd za sprawą ... oszczędności.

- Spółdzielnia chciała wyjść naprzeciw lokatorom, żeby obniżyć im koszty i zaproponowała obniżenie temperatury wody ciepłej. Legionella jest bardzo wrażliwa na temperaturę - nie lubi ani za zimna, ani za gorąca. Najlepszy przedział dla niej to między 20 a 50 stopni Celsjusza. Wówczas się idealnie namnaża. Tymczasem mieszkańcom obniżono temperaturę ciepłej wody do 45 stopni. Oni się na to zgodzili, licząc na niższe koszty. Niemniej jednak zapomnieli o tym, że to są idealne warunki do namnażania się właśnie legionelli - mówi Jacek Watral.

Szef legnickiego sanepidu uspokaja, że nawet wypicie wody z legionellą nie zagraża zdrowiu. To aerozol powietrza z wodą, w której jest bakteria może być niebezpieczny.

- Właśnie prysznice, które są rzadko używane, są najczęściej źródłem zakażeń, bo wtedy następuje rozpylenie wody w powietrzu. Wystarczy odkręcić sitko z prysznica i woda, która leci zwartym strumieniem jest bezpieczna. Podobnie jest z perlatorami, czyli specjalnymi nakładkami z sitka na krany, które mają oszczędzać wodę.