Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zielono-niebieskie Polkowice powodem do dumy (FOTO)

POLKOWICE.  Blisko 6,5 mln zł to wartość projektu, dzięki któremu mieszkańcy gminy Polkowice mogą cieszyć się większą ilością drzew, krzewów, pnączy, ścieżek rowerowych oraz ponad 13 hektarami zrewitalizowanych obszarów zielonych. To tylko niektóre elementy, jakie pojawiły się w Polkowicach w ramach „Zielono-niebieskiej infrastruktury w Polkowicach”.

Zielono-niebieskie Polkowice powodem do dumy (FOTO)

Polkowice to nie tylko Serce Zagłębia Miedziowego, ale również zielone płuca Zagłębia Miedziowego. Szereg przedsięwzięć, które obejmowały m. in. uporządkowanie oraz wykonanie szaty roślinnej, jak również wymianę wyeksploatowanego wyposażenia terenu pozwoliły na zwiększenie odporności na zjawisko zmian klimatu. Łącznie posadzono ponad 21 tys. różnych roślin. - Naszą rolą jest to, aby tworzyć przestrzeń, w której mieszkańcy będą czuli się komfortowo. Kluczem do tego było wdrażanie rozwiązań z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury. Tych działań było bardzo dużo, w tym rewitalizacja parków, tworzenie zielonych podwórek, tworzenie obszarów małej retencji – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Cieszę się, że te działania mamy okazję omówić podczas tej podsumowującej konferencji – podkreśla.

Projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

– Chciałam pogratulować projektu, który gmina Polkowice wdrożyła w swoim mieście i podziękować za przyjemność bycia partnerem ze strony norweskiej – mówi Renata Tomczak-Wendzel, przedstawiciel firmy Aquateam COWI z Norwegii.

W ramach działań inwestycyjnych zwiększono powierzchnie zielone we wnętrzach międzyblokowych przy ulicach: Głogowskiej i Wołodyjowskiego. Poprzez rewitalizację parku przy ulicy Dąbrowskiego udało się zmniejszyć efekt „miejskiej wyspy ciepła”. Tereny zielone przy ulicach: Hubala, Kominka oraz Wojska Polskiego również zostały odświeżone i na nowo zagospodarowane roślinami. Warto podkreślić, że łącznie powstało 1626,4 m nowych ścieżek rowerowych w Polkowicach.

- Projekt polegał przede wszystkim na zazielenieniu obszarów, które były wytypowane w różnych obszarach miasta, bo to głównie miasto zmaga się z problemem adaptacji do zmian klimatu - mówi Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Ogólny cel projektu został osiągnięty, zrewitalizowaliśmy duży, zabytkowy park przy ulicy Chocianowskiej w Rejonie Polkowic Dolnych, ponadto zazieleniliśmy część pasów drogowych oraz wprowadziliśmy nowe gatunki drzew na osiedlu Hubala. Zwiększyliśmy bioróżnorodność, co jest bardzo istotne w tym działaniu i zwiększyliśmy ilość zieleni – dodaje.

Bardzo istotnym elementem projektu były działania miękkie, te edukacyjne, związane z podnoszeniem świadomości i tym wszystkim, co powoduje, że mieszkańcy sami zaczynają zwracać uwagę, na to jak powinno wyglądać miasto, aby było przyjazne i zielone.

- Edukacja w tym zakresie się nie kończy, edukując, wyjaśniając co to jest na przykład wyspa ciepła, co to są zmiany klimatu, to człowiek zaczyna sobie uświadamiać, że żyje w tym środowisku i wie co to jest, tylko nie używa tych nazw, ale obserwuje otoczenie. W działaniach edukacyjno-informacyjnych chodziło o to, co każdy z nas może zrobić sam w swoim domu już dziś i od czego powinniśmy zacząć – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Polkowice

Przeprowadzone zostały trzy konkursy: „Zielono-niebieskie koło fortuny”, „Babcia, dziadek, mama, tata – rodzina razem dla eko-świata” oraz konkurs naukowy „Klimat w czasach Netflixa”. Podczas konferencji wyświetlono zwycięski film oraz nagrodzono laureatów, którzy w czasie od 2 do 3 minut uchwycili w nim swoje proekologiczne działania. Pierwsze miejsce zajęła Milena Dawidowicz, której w nagrodę przypadł rower elektryczny, kolejne miejsca zajęli Wiktoria Janka, Miłosz Dawidowicz i Jurgita Adamus. 

Fot.zj

Powiązane wpisy