Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przede wszystkim profilaktyka

POLKOWICE. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Tylko w gminie Polkowice na problemy związane z wahaniami glukozy we krwi cierpi około 1000 osób.

Przede wszystkim profilaktyka

Dlatego tak istotne jest regularne wykonywane badań przesiewowych oraz edukacja. To wszystko odbywa się w ramach programu gminnego „Profilaktyka cukrzycy i promocja zdrowia w cukrzycy”. Program od wielu lat jest realizowany przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, a pieniądze na ten cel przekazuje gmina Polkowice.

- Zdrowie jest jednym z najważniejszych obszarów życia każdego z nas. W Polkowicach podchodzimy do tego obszaru bardzo odpowiedzialnie. W ramach kilkunastu programów zdrowotnych finansowanych z budżetu gminy polkowiczanie wykonujemy wiele badań, a także prowadzimy szereg działań edukacyjnych – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

- Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą, na którą można bardzo niepostrzeżenie zapaść. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych ale niestety, coraz częściej dzieci. Stany związane z zaburzeniami poziomu glukozy, mogą być przyczyną nie tylko cukrzycy ale również wielu innych chorób minn. chorób nerek, problemów skórnych, otyłości, chorób oczu i innych. Edukacją obejmujemy, w ramach programu, mieszkańców miasta i wiosek gminy Polkowice. Założyliśmy, że przeprowadzenie akcji profilaktycznej na terenie wsi ułatwi dostęp mieszkańców do tego typu usług, dlatego też od wielu lat, jesienią odwiedzamy wszystkie sołectwa i badamy profilaktycznie „cukier” – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Program jest adresowany do osób chorych na cukrzycę, zagrożonych cukrzycą typu 2, oraz osób z tzw. zespołem przedcukrzycowym z działań edukacyjnych mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

Program jest realizowany w punkcie konsultacyjnym, który mieści się w gabinecie 118 w Przychodni przy ul. Kominka we wtorki, w godzinach od 8 do 11 oraz w każdy ostatni wtorek miesiąca w godzinach 15-18. Badania glikemii przygodnej oraz poziomu cukru we krwi są wykonywane w gabinecie nr 114 od poniedziałku do piątku w godz. 8-14. Wszystkie wymienione działania są realizowane dla mieszkańców gminy Polkowice bezpłatnie.

Miejsce realizacji: Przychodnia ul. K. B. Kominka 7 Polkowice
punkt konsultacyjny (edukacja w cukrzycy) – gab. nr 118, wtorki w godz. 8–11 oraz w każdy ostatni wtorek miesiąca w godz. 15-18, tel. 76/746-08-27
punkt pielęgniarski (badanie glikemii przygodnej, badanie poziomu cukru we krwi) gab. nr 114,  od poniedziałku do piątku w godz. 8 -14, tel. 76/746-08-35
Rejestracja: Przychodnia ul. K. B. Kominka 7 Polkowice gab. 118 tel.76/746 – 08- 34 (w godzinach pracy punktu)

Powiązane wpisy