Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bezrobocie wciąż niskie. Poszukiwani fachowcy

POLKOWICE. Od dłuższego czasu powiat polkowicki może poszczycić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w województwie dolnośląskim, jak i w kraju wśród powiatów ziemskich.

Bezrobocie wciąż niskie. Poszukiwani fachowcy

Na koniec roku liczba mieszkańców pozostających bez zatrudnienia jeszcze dodatkowo spadła i wyniosła 5,5%. Jest znacząco niższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego– 6,3%. Warto zauważyć, że od początku minionego roku w powiecie widoczna jest wyraźnie tendencja spadkowa. Wyprzedzają nas tylko miasta Wrocław i Jelenia Góra. Tak dobrym wynikiem nie mogą poszczycić się sąsiednie samorządy- powiat głogowski z wskaźnikiem bezrobocia 10,3%, czy legnicki z 13,4%. Powiat polkowicki może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia nie tylko na Dolnym Śląsku (7,2%), ale także i w kraju (8,2%).

Według Głównego Urzędu Statystycznego w końcu grudnia liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy kształtowało się na poziomie 2266 osób. W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych w powiecie udział kobiet w końcu roku był niższy niż przed rokiem i wyniósł 59,7 proc. Jednak - jak podkreśla GUS - w porównaniu z grudniem ub. najwięcej bezrobotnych w powiecie polkowickim jest z najniższym wykształceniem gimnazjalnym (794 osoby) i zasadniczym (707 osób).

- Od dwóch lat obserwujemy systematyczne zmniejszanie się zasobów kadrowych w naszym powiecie - mówi Kamil Ciupak wicestarosta polkowicki, przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia - Zaczynamy coraz mocniej odczuwać skutki zmian demograficznych i braku fachowców. Tylko w trzecim kwartale jedna siódma nowopowstałych miejsc pracy nie została obsadzona. Jeżeli to zjawisko jeszcze mocniej się utrwali to wówczas wiele inwestycji i kontraktów będzie zagrożonych w wyniku braku wykwalifikowanych rąk do pracy w powiecie – uważa wicestarosta polkowicki.

Powiązane wpisy