Nazywali ją "aniołem". Była oszustką
POWIAT ZŁOTORYJSKI. Była zawsze gotowa do pomocy, empatyczna, istna "kobieta- anioł". Okazała się perfidną oszustką, żerującą na ludzkich uczuciach. Legniccy policjanci zatrzymali 27-latkę z powiatu złotoryjskiego, która zakładała fałszywe zbiórki na cele charytatywne. Kobieta usłyszała już trzy zarzuty, ale sprawa może być rozwojowa, a poszkodowanych może być więcej.
27-latka z powiatu złotoryjskiego najpierw w social mediach budowała skrzętnie swój wizerunek. Kreowała się na osobę zawsze gotową nieść pomoc. Tak dobrze odgrywała w internecie swoją rolę, że okrzyknięto ją "kobietą- aniołem".
- Historia „anioła”, bo tak ją nazywały osoby, które uwierzyły w jej dobre serce, zaczęła się od założenia fikcyjnego konta na portalu społecznościowym i dołączenia do grupy zamkniętej „Żeńska strefa Chojnów i okolice”. Kobieta podawała się za pielęgniarkę, która udziela bezpłatne konsultacje dla mieszkańców miasta i gminy Chojnów. 27-latka wrzucała co jakiś czas posty, w których deklarowała opiekę nad dzieckiem, wyprowadzenie psa na spacer, pomoc przy opiece nad obłożnie chorymi, a także pomoc w znalezieniu pracy itp.- mówi Jagoda Ekiert z legnickiej policji.
By wzmocnić swoją wiarygodność oszustka zapewniała w postach, że nie robi tego, by być osobą znaną czy lubianą. Tym bardziej nie robi tego dla pieniędzy. Robi to- jak pisała- żeby pokazać światu, że istnieją tacy ludzie jak ona, pomagają innym i dają wiarę na lepsze jutro.
- Następnie 27-latka założyła kilka zbiórek rzeczowych i pieniężnych podając 4 różne legendy. W każdej z tej historii osobą potrzebującą była chora na nowotwór samotna matka z dziećmi. Aby się uwiarygodnić kobieta informowała, że udziela wywiadu w radiu i relacjonowała jak chojnowianie podchodzą do niej na ulicy i mówią, że jest „aniołem”, ma dobre serce, a dzieci płakały, że ratuje im życie i zdrowie - dodaje Jagoda Ekiert.
Ale, jak mówi przysłowie: "Póty dzban wodę nosi, póki mu się ucho nie urwie". W końcu znalazł się ktoś, kto "anioła" zweryfikował.
- Kiedy jedna z osób zaangażowanych w pomoc zorientowała się, że prowadzone konto jest fikcyjne i kobieta działa pod przykrywką pomocy, zgłosiła się na Komendę Miejską Policji w Legnicy. Funkcjonariusze ustalili i zatrzymali 27-latkę. Wówczas wyszło na jaw, że ta sama kobieta kilka lat temu usłyszała 43 zarzuty za oszustwa internetowe. Wówczas wystawiała na sprzedaż lakiery hybrydowe, których w rzeczywistości nie posiadała - informuje rzeczniczka policji.
Wczoraj 27-latka usłyszała trzy zarzuty oszustwa, do których się przyznała. Za popełnione przestępstwo grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. Do czasu, aż stanie przed sądem, kobieta objęta została dozorem policji.
- Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone, że 27-latka działała na terenie ościennych powiatów. Osoby, które zostały szukane w opisywany sposób proszone są o kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Legnicy od pon. do pt. w godz. 07.00 – 15.00 pod numerami telefonów: 47 874 16 04, 47 874 16 07, 47 874 15 80 powołując się na znak sprawy RSD 469/2023 - informuje Komenda Miejska Policji w Legnicy.