Dożynki w Męcince z udziałem Marszałek Sejmu (FOTO)
MĘCINKA. – To święto wszystkich rolników, sadowników, pszczelarzy i tych, którzy współpracują z rolnikami. Dziękujemy im za to, że każdego dnia na polskich stolach jest chleb – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Ludowych - Dożynek Gminnych w Męcince w woj. dolnośląskim. Jak podkreśliła, w tym dniu możemy „nisko pochylić czoło przed tymi, którzy tak ciężko pracują, nie do końca wiedząc, jakie będą plony, bo nie wszystko od nich zależy”.
Marszałek Sejmu zaznaczyła, że tradycja organizowania uroczystości dożynkowych jest znana tylko w Polsce. – To świadczy o tym, że idziemy w przyszłość, nowoczesność, ale jednocześnie że mamy bardzo silne korzenie. Że pamiętamy o naszej przeszłości, o naszych zwyczajach, o naszej tradycji i wszystko robimy wspólnie, razem, dla naszej bezpiecznej przyszłości. Elżbieta Witek nawiązała do dożynkowej tradycji dzielenia się chlebem. – Ten chleb jest symbolem, ale też wprost mówi o tym, że ci którzy ten chleb wytworzyli, oczekują od nas, rządzących na szczeblu gminy, ale także na szczeblu kraju, solidarności. Solidarności, żeby tego chleba nikomu nie zabrakło. Rolnicy dają nam bezpieczeństwo żywnościowe, bez nich nie byłoby ono możliwe, ale jednocześnie muszą wiedzieć, że oni i ich rodziny mają zapewnione bezpieczeństwo. I to staramy się robić – wskazała marszałek Witek.
Uroczystości dożynkowe w Męcince rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników celebrowaną przez Proboszcza Parafii w Męcince. Barwny korowód na czele z delegacjami wieńcowymi oraz orkiestrą strażacką poprowadził mieszkańców na boisko sportowe, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia. W uroczystości udział wziął wójt Mirosław Brzozowski, który podziękował rolnikom za trud pracy i złożył im życzenia.
- Szanowni Państwo! Drodzy Rolnicy! Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni dla każdego rolnika. To odpoczynek i radość po ciężkiej pracy. Mają one długą tradycję na ziemiach
polskich. Wieńce dożynkowe uosabiały zebrane plony i urodzaj. Niesiono je do kościoła do poświęcenia. Pieśni śpiewane przy tej okazji mówiły o plonach i trudzie żniwiarzy, wyrażały troskę o przyszłe urodzaje. Na przestrzeni wieków uroczystości dożynkowe zmieniały swój charakter. Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Niestety, wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka, to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nic i nikt jej nie przekreśli. O rolnikach bardzo pięknie powiedział błogosławiony Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej czarnej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia
były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Szanowni Uczestnicy dzisiejszej uroczystości! Oto stoi przed nami pachnący, wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, które wyrastały i dojrzewały na tej ziemi. Dziękujemy za ten wymowny dar. Za nami trudne żniwa, które są najważniejszym etapem w rolniczym kalendarzu. To okres zbierania owoców całorocznego trudu – przez głównych bohaterów dzisiejszego dnia, czyli rolników. To im dziś oddajemy hołd i składamy podziękowania. Doceniamy, jak wiele trudu, wyrzeczeń i hartu
ducha wymagały tegoroczne żniwa. Rolnicy zawsze pracują ciężko w pocie czoła, inwestują, borykają się z różnymi przeciwnościami aury i nigdy nie mogą być pewni godziwych zysków. Ten rok obrazuje bardzo wyraźnie, iż mimo dużego nakłady pracy ciężko było zebrać tegoroczne plony. Niech to dzielenie chlebem będzie również wyrazem tego, że stanowimy jedną zintegrowaną wspólnotę. Niech nigdy nie zabraknie chleba nikomu w naszej Wsi i w naszej umiłowanej Ojczyźnie - mówił wójt Mirosław BRZOZOWSKI.
Zgodnie z tradycją, po dotarciu na boisko sportowe w Męcince rozpoczęto obrzędy dożynkowe. Starostowie Dożynek: Elżbieta i Tomasz KWAŚNIKOWIE z Kondratowa słowami: „Szanowna Pani Marszałek, szanowny Panie Wójcie, przyjmij od nas Rolników ten oto dorodny bochen chleba z tegorocznego ziarna. Podziel go tak, aby starczyło dla każdego w gminie i aby leżał na stole w każdej naszej rodzinie”, przekazali chleby gospodarzowi Dożynek Wójtowi Gminy Mirosławowi Brzozowskiemu i Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek. Chleb, obok wieńców to symbol dożynek – owoc ziemi, ale także ciężkiej pracy rolników.
Następnie odbył się obrzęd dzielenia chlebem. Marszałek Elżbieta Witek i Wójt Mirosław Brzozowski uroczyście przełamali się chlebem dożynkowym z przybyłymi uczestnikami uroczystości dożynkowych.
Gośćmi Święta Plonów w gminie Męcinka była nie tylko Marszałek Sejmu Elżbieta WITEK. Była także Starosta Powiatu Jaworskiego Aneta KUCHARZYK, Starosta Legnicki Adam BABUŚKA, radny Sejmiku Dolnośląskiego Piotr KARWAN, radni nie tylko gminy Męcinka ale i Powiatu Legnickiego z Pawłem GRABKIEM na czele, obecny był prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz , Adrian WOŁKOWSKI, wójt gminy Rudna. Służby mundurowe na czele z
I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektorem Robertem Frąckowiakiem, szefami KPP w Jaworze: inspektorem Arturem Bujakiem i jego zastępcą- podinspektorem Sylwestrem Rudźcem i wiele wiele znamienitych gości. I co ważne blisko tysiąc osób znakomicie się bawiących w towarzystwie Marszałek Sejmy, która po części oficjalnej zajęła miejsce przy biesiadnym stole .
Wydarzeniem oficjalnej części był bez wątpienia wspólny taniec polonem na płycie boiska sportowego zatańczony na 100 par. Część artystyczną rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Legnica.
Fot.Zbigniew Jakubowski