Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Łastiwoczka z najważniejszą nagrodą w kraju

POWIAT POLKOWICKI.  W repertuarze założonego w 2000 roku zespołu Łastiwoczka znajduje się bogaty zestaw pieśni powszechnych i obrzędowych wykonywanych przez tą wielopokoleniową grupę. Ideą zespołu jest przekazywanie śpiewu, muzykowania i tańca, a także przygotowywanie widowisk obrazujących łemkowskie tradycje. Za wieloletnią działalność na rzecz łemkowskiej kultury zespół Łastiwoczka został dziś odznaczony Nagrodą im. Oskara Kolberga – najważniejszym i najstarszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej. Nagroda od początku przyznawana była za całokształt twórczości, honorowała najwybitniejszych twórców, badaczy i popularyzatorów kultury ludowej, artystów działających w różnych regionach etnograficznych i dziedzinach wytwórczości. Wyróżnienia przyznawane jest raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Właśnie dziś, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawiciele zespołu z naszego powiatu odebrali tą wyjątkową nagrodę w kategorii zespoły folklorystyczne. W tym uroczystym dniu grupie towarzyszył także Jan WOJTOWICZ, wicestarosta polkowicki, który nie krył dumy z sukcesu lokalnego zespołu i jako pierwszy złożył gratulacje na ręce członków Łastiwoczki.

Łastiwoczka z najważniejszą nagrodą w kraju

Liczący około 40 osób zespół “Łastiwoczka” pod kierownictwem pani Marty Niemasz prezentuje folklor łemkowski w pieśniach i tańcach z zachowaniem oryginalnych tekstów i melodii, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Stroje, w których występują to rekonstrukcje dawnych strojów odwzorowanych na zachowanych oryginalnych elementach garderoby łemkowskiej. Zespół Łastiwoczka jest również organizatorem corocznych wydarzeń, takich jak: Łamkowska Watra w Michałowie oraz Spotkanie Trzech Pokoleń z kulturą łemkowską.

- Od lat wspieramy działania łemkowskiej mniejszości narodowej w powiecie polkowickim. Dlaczego? To nieoceniony wkład dla rozwoju lokalnej kultury I kultywowania tradycji. W powiecie polkowickim jest miejsce dla wszystkich. Łączymy ludzi, pokolenia, obyczaje i to właśnie pokazuje twórczość wyróżnionego dziś zespołu- podkreślił Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Przez 23 lata działalności zespół występował na wielu scenach w Polce i za granicą. Doceniono Łastiwoczkę na prestiżowych Festiwalach m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, w którym otrzymali brązową ciupagę oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 2016 roku zespół otrzymał również certyfikat CIOFF. Łastiwoczka w swoim dorobku posiada dwie płyty, a młodsza grupa, dziecięca Łastiwczata – jedną.

- To dla nas ogromy zaszczyt, uhonorowanie wielkie dorobku artystycznego I ciężkiej pracy wielu pokoleń członków naszej społeczności.. To dowód, że kultura łemkowska jest wciąż żywa i szanowana - zaznaczył Eugeniusz Habura, menager zespołu, wiceprezes Stowarzyszenia Łemków z Legnicy.

Powiązane wpisy