Seniorzy doceniają opaskę bezpieczeństwa
POLKOWICE. Prawie 100 razy wciśnięte zostały przyciski SOS. Zanotowano ponad 260 połączeń do telecentrum i osiem przypadków wysłania Zespołu Ratownictwa Medycznego. To pierwsze podsumowanie Gminnego Programu Osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023”, od kwietnia do końca czerwca. – Przekazaliśmy polkowickim seniorom sto opasek bezpieczeństwa – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Okazuje się, że ten program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dane za pierwsze trzy miesiące użytkowania opasek, ponad dwieście razy, to bardzo wysoki wskaźnik pokazujący, jak istotne jest z punktu widzenia właśnie seniorów to, aby te opaski w naszym mieście funkcjonowały.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej zaznacza, że dwa pierwsze miesiące użytkowania tzw. opasek życia były dla wielu seniorów okresem testowania urządzenia. Powodowało to różnego rodzaju sygnały w telecentrum, co automatycznie było weryfikowane przez firmę.
– Czerwiec pokazał, że takich zgłoszeń jest coraz mniej, ale też skuteczność firmy, jeśli chodzi o reagowanie jest bardzo szybka – dodaje Beata Puławska, dyrektor OPS. – Cztery osoby zostały zabezpieczone, pogotowie przyjechało na czas i udzieliło pomocy. Tak więc program działa. Seniorzy czują się bezpiecznie. Psychosomatyka – to jest najważniejsze. Jeżeli psychicznie czujemy się wzmocnieni, to też lepiej się czujemy.
Opinię tę podzielają sami zainteresowani.
– Od samego początku biorę udział w tym programie i jestem bardzo zadowolona – mówi Irena Niedzielska, mieszkanka Polkowic. – Czuję się bezpiecznie, jakbym była zdrowsza o 50 procent, dzięki tej opasce, bo wiem, że ktoś tam nadzoruje moje zachowanie. Dało mi to taką pewność siebie, bo mieszkam sama. Polecam to wszystkim. Opaska w niczym nie przeszkadza. Trzeba po prostu przyzwyczaić do niej, zadbać o nią i sprawa załatwiona. Chciałabym bardzo podziękować pani dyrektor i panu burmistrzowi za ten piękny gest wobec seniorów i za to, że tak o nas dbają. Oby tak było, jak teraz – dodaje Irena.
– Bardzo pozytywnie oceniam tę opaskę – wtóruje Zdzisław Miszczak, polkowiczanin. – Pierwsze dni to była taka reakcja, że muszę coś na stałe nosić, ale teraz to mi nie przeszkadza. Gdyby coś się stało, to opaska bardzo szybko reaguje. Niedawno wyjeżdżałem za granicę i ten pan natychmiast się zgłosił, pytał, co się stało.
Program „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023” skierowany jest do mieszkańców gminy w wieku 65 lat i więcej, mających problemy zdrowotne, mieszkających samodzielnie, a także z bliskimi, którzy nie są w stanie zapewnić im odpowiedniego wsparcia. Opaski są bezpłatne. Całkowita wartość projektu na ten rok to około 122 tys. zł, z czego dofinansowanie sięga ponad 59 tys. zł.
– Umowa jest do 31 grudnia, ale pracujemy nad tym, żeby w budżecie gminy były środki na przedłużenie tego programu, ponieważ seniorzy chcą z niego korzystać – dodaje dyrektor Beata Puławska.