Prewencyjne działania przeciwko legionelli. Polkowice nie czekają
POLKOWICE. Po Rzeszowie, coraz liczniejsze przypadki legionelli pojawiły się w Małopolsce. W Polkowicach postanowili wyjść naprzeciw nowemu zagrożeniu... W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, od dziś na terenie gminy Polkowice wyłączone będą m.in. fontanny i zraszacze uliczne. Decyzja została podjęta po otrzymaniu zalecenia z polkowickiego Sanepidu.
„W związku z występującymi na terenie Polski wysokimi temperaturami oraz wzrostem ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wodociągowych, zbiornikach lub w cysternach z ciepłą i zimną wodą, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Polkowicach zaleca podjęcie działań prewencyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i czasowe wyłączenie urządzeń wytwarzających aerozol wodno-powietrzny„, czytamy w piśmie skierowanym przez Sanepid do UG Polkowice.
Aerozol taki wytwarzają m.in, kurtyny wodne i fontanny. Dlatego podjęto decyzję o ich wyłączeniu począwszy od dziś aż do odwołania. Kierowano się wyłącznie troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Jak tylko pozwolą na to warunki i Legionella przestanie stwarzać potencjalne zagrożenie, urządzenia zostaną włączone – zapewnia polkowicki magistrat.
Przypomnijmy, że pierwsze doniesienia o wystąpieniu tej niebezpiecznej bakterii nadeszły dwa dni temu Rzeszowa, gdzie zakażonych zostało 76 osób korzystających z wody z miejskiego wodociągu. Kilka z nich zmarło.
Zakażenie bakterią Legionella pneumophila jest formą zapalenia płuc, która kończy się śmiercią u 5-15 proc. osób zakażonych. Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni.Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc.
Do zakażenia dochodzi drogą inhalacji zakażonego aerozolu lub wody zawierającej bakterię rozpylonej w powietrzu. Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby z obniżona odpornością i przewlekle chore.
Działania podjęte w gminie Polkowice mają charakter wyłącznie prewencyjny. Jak zapewnia Marta Świder, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Polkowicach, na dzień dzisiejszy nie stwierdzono na terenie powiatu polkowickiego obecności bakterii Legionella w sieci wodociągowej. Nie ma też żadnego zgłoszonego przypadku zarażenia tą bakterią.