Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prewencyjne działania przeciwko legionelli. Polkowice nie czekają

POLKOWICE. Po Rzeszowie, coraz liczniejsze przypadki legionelli pojawiły się w Małopolsce. W Polkowicach postanowili wyjść naprzeciw nowemu zagrożeniu...  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, od dziś na terenie gminy Polkowice wyłączone będą m.in. fontanny i zraszacze uliczne. Decyzja została podjęta po otrzymaniu zalecenia z polkowickiego Sanepidu.

Prewencyjne działania przeciwko legionelli. Polkowice nie czekają

„W związku z występującymi na terenie Polski wysokimi temperaturami oraz wzrostem ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wodociągowych, zbiornikach lub w cysternach z ciepłą i zimną wodą, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Polkowicach zaleca podjęcie działań prewencyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i czasowe wyłączenie urządzeń wytwarzających aerozol wodno-powietrzny„, czytamy w piśmie skierowanym przez Sanepid do UG Polkowice.

Aerozol taki wytwarzają m.in, kurtyny wodne i fontanny. Dlatego podjęto decyzję o ich wyłączeniu począwszy od dziś aż do odwołania. Kierowano się wyłącznie troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Jak tylko pozwolą na to warunki i Legionella przestanie stwarzać potencjalne zagrożenie, urządzenia zostaną włączone – zapewnia polkowicki magistrat.

Przypomnijmy, że pierwsze doniesienia o wystąpieniu tej niebezpiecznej bakterii nadeszły dwa dni temu Rzeszowa, gdzie zakażonych zostało 76 osób korzystających z wody z miejskiego wodociągu. Kilka z nich zmarło.

Zakażenie bakterią Legionella pneumophila jest formą zapalenia płuc, która kończy się śmiercią u 5-15 proc. osób zakażonych. Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni.Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc.

Do zakażenia dochodzi drogą inhalacji zakażonego aerozolu lub wody zawierającej bakterię rozpylonej w powietrzu. Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby z obniżona odpornością i przewlekle chore.

Działania podjęte w gminie Polkowice mają charakter wyłącznie prewencyjny. Jak zapewnia Marta Świder, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Polkowicach, na dzień dzisiejszy nie stwierdzono na terenie powiatu polkowickiego obecności bakterii Legionella w sieci wodociągowej. Nie ma też żadnego zgłoszonego przypadku zarażenia tą bakterią.

Powiązane wpisy