Coraz nowocześniej w polkowickiej przychodni (FOTO)
POLKOWICE. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych oficjalnie oddano do użytku ultranowoczesny densytometr – sprzęt do wczesnej diagnozy struktury kości oraz innych tkanek. Środki na zakup densytometru przekazał gminie Polkowice KGHM. Nowoczesna aparatura obsługuje już pacjentów w gabinecie RTG. Zastąpiła poprzednie urządzenie, od którego jest znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i oferuje większy wachlarz możliwości. – Nasz nowy densytometr to sprzęt medyczny z najwyższej półki. Za założenia służy on do diagnostyki struktury układu kostnego. Ale ten konkretny model densytometru ma też możliwość rozpoznania struktury całego ciała, w tym tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Możemy w różnych opcjach rozpoznawać zagrożenia złamaniami kości, diagnozować dzieci, czy badać wpływ narządów na funkcjonowanie układu kostnego – informuje lek. Mariusz Piskórz, dyrektor ds. medycznych w PCUZ.
Podczas uroczystości oficjalnego przekazania do użytku nowego densytometru obecni byli także Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM „Polska Miedź” SA, oraz burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
– Jest taka znana piosenka, która mówi o tym, jak dobrze mieć sąsiada. I bardzo się cieszę, że sąsiadem gminy Polkowice, takim bardzo dobrym i szczodrym sąsiadem, jest KGHM „Polska Miedź” SA. To podmiot gospodarczy, który od wielu lat pozytywnie wpływa na rozwój Zagłębia Miedziowego. I to nie tylko w zakresie gospodarczym, ale również w zakresie społecznym. Inwestowanie w zdrowie mieszkańców naszego regionu jest jednym z priorytetów, zarówno władz gminy Polkowice, jak i właśnie tego dobrego sąsiada, jakim jest KGHM. Dzięki temu udaje się nam po raz kolejny doposażyć polkowicką przychodnię w najnowocześniejszy sprzęt medyczny – zaznaczył burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.
– Te działania wpisują się w proces rozpoczęty w tej kadencji, aby uczynić z polkowickiego ośrodka zdrowia jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Zagłębiu Miedziowym. Przypominam o pozyskanym już USG, o wykonanych remontach, o zakupach do pracowni urologicznej – również podjętych przy wsparciu funduszy z KGHM. Jak widać ten proces postępuje, dlatego bardzo dziękuję władzom KGHM za tę współpracę – dodał burmistrz Puźniecki.
Dotacja celowa na zakup densytometru, to nie pierwsze środki jakie KGHM przeznaczył na ważne z punktu widzenia społecznego projekty, realizowane przez gminę Polkowice. Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM „Polska Miedź” SA nie ukrywa, że takie uroczystości są jednym z najmilszych elementów jej pracy.
– Przekazujemy dotacje celowe samorządom Zagłębia Miedziowego na tak zwane miękkie projekty, ale stojąc tutaj pomyślałam, że w tym przypadku jest to projekt twardy, bo należy do grona tych najważniejszych, które podejmujemy z myślą o mieszkańcach. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w pokazie tego aparatu, który już od jakiegoś czasu służy mieszkańcom gminy Polkowice i oby służył jak najdłużej – mówiła podczas uroczystości Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM „Polska Miedź” SA.
– My tą dotacją konsumujemy rok 2022. W tym roku już otrzymały pieniądze, a ten program, w ramach którego przyznajemy dotacje celowe trwa już od kilku lat. To już w sumie ponad 13,5 miliona złotych przeznaczonych dla samorządów Zagłębia Miedziowego na projekty które są najbliżej mieszkańców. To jest też pokazanie naszych działań prospołecznych, w ramach których ta dobrosąsiedzka współpraca jest bardzo ważna – zaznacza Sylwia Jurgiel.
KGHM przekazuje specjalne darowizny celowe dla samorządów już od 2020 roku. W sumie do miejscowości w Zagłębiu Miedziowym trafiło już blisko 13,5 mln zł. Dzięki wsparciu od miedziowej spółki m.in. w Głogowie prowadzone będą badania i konsultacje w poradni diabetologicznej czy pulmonologicznej. W Grębocicach mieszkańcy będą mogli skorzystać z rehabilitacji czy wizyt u kardiologa i laryngologa. Z kolei termomodernizację budynków szkoły podstawowej w Białołęce przeprowadzi gmina Pęcław.
Oprócz darowizn ogromnym wsparciem dla samorządów z Zagłębia Miedziowego są też podatki płacone przez miedziowego giganta. Samorządowe projekty są również realizowane dzięki wsparciu Fundacji KGHM. Pieniądze oprócz organizacji wydarzeń kulturalnych, ochrony zdrowia i wyposażenia szpitali, wsparły lokalne oddziały Ochotniczych Straży Pożarnych czy prace remontowe kościołów i innych zabytków w regionie.
Aby skorzystać z densytometru należy mieć skierowanie od swojego lekarza prowadzącego. Istnieje także możliwość odpłatnego wykonania badań. Jak zapewnia personel obsługujący to urządzenie, wykonywanie skomplikowanych badań trwa krótko i jest całkowicie bezbolesne. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża. – Pacjent otrzymuje bardzo niski pomiar dawki, porównywalny z przebywaniem przez cztery godziny na wolnym powietrzu – zapewnia Zofia Zdobylak, koordynator diagnostyki obrazowej w PCUZ.
Wynik badań drukowany jest od razu po zabiegu, a cały proces na bieżąco monitorowany na specjalnych monitorach.
Fot.zj