KGHM pomaga maturzystom
POLKOWICE. Około stu maturzystów z klas patronackich KGHM objętych programem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” zgłosiło się do udziału w bezpłatnych kursach z fizyki i matematyki organizowanych przez Uczelnię Jana Wyżykowskiego i KGHM Polska Miedź S.A. w ramach projektu „Miedź Maturę”. Uczniowie z najlepszymi wynikami, a liczyły się frekwencja i wyniki próbnych egzaminów maturalnych, otrzymali certyfikaty i nagrody.
Projekt „Miedź Maturę” finansowany był przez KGHM, a wszystkie zajęcia odbywały się w Uczelni Jana Wyżykowskiego.
– Powstała wspólna koncepcja, jak przygotować uczniów do matury – mówi Marek Wachnik, kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku w KGHM Polska Miedź S.A. – Pomysł, który się urodził zakładał bezpłatne kursy dokształcające w dwóch kierunkach: matematyka podstawowa i rozszerzona oraz fizyka rozszerzona. Każdy z tych przedmiotów obejmował 46 godzin dydaktycznych. Projekt trwał od października do końca kwietnia i zakończył się egzaminem, który sprawdzał wiedzę uczniów. Myślę, że wyszło całkiem dobrze, bo zajęcia rozpoczęło kilkudziesięciu uczniów, blisko 50 z nich uzyskało frekwencję na poziomie 50 procent, a kilkunastu podeszło do egzaminu próbnego. Myślę, że będzie to dla nich wartość dodana przed egzaminem maturalnym.
– Myślę, że jest to doskonały przykład na to, w jaki sposób można pomóc młodzieży w przygotowaniu się do przyszłych ról zawodowych – podkreśla dr Miłosz Czopek, prorektor UJW. – Jesteśmy przekonani, że wszyscy dadzą sobie radę. Mamy nadzieję, że staną się też w przyszłości naszymi studentami, że te relacje zmienią swój charakter, a po kilku latach, jestem o tym przekonany, staną się kadrą inżynierską Zagłębia Miedziowego. To jest nasz cel.
Nabór na zajęcia był otwarty. Dotyczył wszystkich szkół patronackich KGHM objętych programem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” (Legnica, Bolesławiec, Głogów, Wschowa, Polkowice), głównie uczniów techników, gdzie duży nacisk kładzie się na przedmioty zawodowe.
– Dopiero kiedy młodzież pożegnała się z przedmiotami zawodowymi i zdała swoje egzaminy, to całą energię mogła poświęcić na nauczanie matematyki i widać było postępy, zaangażowanie – mówi Małgorzata Głowacka z I LO w Głogowie, która prowadziła zajęcia z matematyki. – Uważam, że jest to świetna inicjatywa i warto ją kontynuować w przyszłych latach.
Takie dodatkowe zajęcia chwalą też maturzyści.
– Mieliśmy bardzo fajnego wykładowcę, bardzo nam pomógł, bardzo dobrze wytłumaczył – mówi Krzysztof Marciniak z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie. – Będzie dobrze na maturze.
Jego szkolny kolega Paweł Dzierżawski dopowiada: Zajęcia pomogły nam znacząco i zachęcałbym innych do udziału w takich kursach. To jest darmowe dla nas, jedyny koszt to są dojazdy, a dużo można się tutaj dowiedzieć.
To, czy będzie kolejna edycja projektu zależy od oceny realizatorów całego przedsięwzięcia.
– Liczymy na to, że ta edycja nie będzie pierwszą i ostatnią. Liczymy na kontynuację, my jesteśmy gotowi – zapewnia prorektor UJW.
Obecnie w dziewięciu szkołach jest 75 klas patronackich KGHM objętych programem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”.