Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Święto Plonów w Rokitkach z Marszałek Sejmu (FOTO)

ROKITKI. Rokitki były gospodarzem tegorocznego powiatowo-gminnego Święta Plonów. Obchody Święta Plonów rozpoczęła dziękczynna Msza Święta polowa w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony. W części oficjalnej przekazano na ręce wyjątkowego goście Marszałek Sejmu Elżbiety WITEK i wójta Andrzeja PYRZA tradycyjny chleb dożynkowy. Okazały bochen chleba przekazali starostowie Święta Plonów: Agnieszka DROZD i Sławomir GRYZ - oboje z  Rokitek.

- Dzisiejsze święto jest piękne - mówił Wójt Andrzej Pyrz - To czas podziękowania za zebrane tegoroczne zbiory, to czas podziękowania rolnikom, którzy z ogromnym wysiłkiem pracują na swojej ziemi aby nam wszystkim chleba nie zabrakło. W symbolicznym bochenku chleba, który wspólnie z Marszałek Elżbietą Witek otrzymaliśmy od starostów dożynek, mieści się trud rolniczej pracy ale także trud pracy młynarzy, piekarzy oraz wszystkich ludzi, którzy pracują na rzecz rolnictwa - dodał. Dożynki to święto nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców naszej gminy. Dziś wieś zmienia się dynamicznie i coraz mniej osób utrzymuje się z pracy na roli, natomiast coraz więcej mieszkańców dba o dobro wspólne, a nasze wsie pięknieją. Szerokim strumieniem do gminy Chojnów płyną pieniądze z tzw. źródeł zewnętrznych. Instrumenty partycypacyjne, które oddajemy do rąk mieszkańców, skutkują od kilku lat takim ogromnym zaangażowaniem mieszkańców. Obecność pani Marszałek Sejmu w naszej gminie nie jset przypadkowo. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach i pomaga naszej gminie ile tylko może i ile potrzebujemy powiedział nam Andrzej Pyrz, wójt gminy Chojnów.

Święto Plonów w Rokitkach z Marszałek Sejmu (FOTO)

– Nigdzie na świecie nie ma takich dożynek jak w Polsce, nigdzie nie celebruje się tak pracy rolnika, hodowcy, sadownika, nigdzie na świecie, tylko w Polsce – mówiła Elżbieta Witek zwracając się do uczestników uroczystości. -To dzisiejsze święto, jest szczególną okazją do tego, żeby wszystkim rolnikom, ale także wszystkim, którzy z rolnictwem są związani, bardzo nisko się pokłonić i bardzo serdecznie podziękować – dodała.

Marszałek Sejmu nawiązała do pielęgnowanych w Polsce sierpniowych tradycji: pielgrzymek na Jasną Górę, obchodów Święta Wojska Polskiego oraz dożynek: - Jesteśmy narodem, który ma bardzo mocne korzenie. Pielęgnujemy naszą przeszłość, tradycję, dokonania naszych przodków, jesteśmy im wierni. To jest wielka zasługa kolejnych pokoleń – podkreśliła.

Jak zaznaczyła Elżbieta Witek, to dzięki ciężkiej pracy rolników na każdym polskim stole znajduje się chleb. – Ostatnio bardzo często i przez różne przypadki wypowiadamy słowo „bezpieczeństwo”. Dzisiaj, tu w Rokitkach mówimy o bezpieczeństwie żywnościowym. To wam, rolnikom, to bezpieczeństwo zawdzięczamy – zapewniła.

 Dożynki gminno-powiatowe były magnesem dla wielu polityków i samorządowców. Pojawiła się nie tylko Marszałek Sejmu Elżbieta WITEK ale i inni parlamentarzyści: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Ewa Szymańska czy Robert Kropiwnicki. Zameldował się lider Nowej Lewicy na Dolnym Śląsku Arkadiusz SIKORA i lider PSL a zarazem nr 1 na liście Trzeciej Drogi - Tadeusz SAMBORSKI. Brylowali samorządowcy zarówno z gminy Chojnów, Powiatu Legnickiego i całego Dolnego Śląska z członkiem zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusze MYRDA, lider Bezpartyjnych Samorządowców. Samorządowców z regionu było tylu, że z powodzeniem na Dożynkach w Rokitkach mógłby się odbyć Konwent burmistrzów, wójtów Powiatu Legnickiego. Brakowało tylko reprezentanta miasta Legnica  gminy Ruja. Wszyscy pozostali zameldowali swoją obecność.

W części oficjalnej nie brakowało podziękowań i wyróżnień dla osób zaangażowanych w pracę na rzecz gminy i dla rolników.

Podczas Święta Plonów nie zabrakło tradycyjnych konkursów dożynkowych. Oczywiście największe emocje wywołał konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Gmina Chojnów pokazała charakter i zaprezentowano aż 14 okazały wieńców dożynkowych co wydaje się być rekordem tegorocznych obchodów Święta Plonów na Dolnym Śląsku. Piękny wieniec zaprezentowała także gmina Prochowice  startując  w konkursie na wieńce dożynkowe ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Legnicy.

Fot. Zbigniew Jakubowski

 

 

 

Powiązane wpisy